Inno Broker

Wydruki 3D relacja

Relacja ze spotkania "Wydruki przestrzenne - 3D Systems"
Dnia 27 kwietnia, w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym, inno-brokerzy gościli oficjalnego przedstawiciela 3D Systems w Polsce – firmę CADMECH sp. z o.o. z Wrocławia, zajmującą się sprzedażą drukarek przestrzennych oraz usługami skanowania i wydruku elementów 3D w różnorodnych technologiach i materiałach – od  fotopolimerów, żywicę epoksydową po laserowe spiekanie proszków metali, m.in. tytanu. W profesjonalnym spotkaniu warsztatowym uczestniczyli przedsiębiorcy z Lublina i Radomia, zainteresowani wykorzystaniem najnowszych technologii wydruku przestrzennego w branży motoryzacyjnej, medyczno-farmaceutycznej oraz biomedycznej, czy budownictwie.

Przedstawiciel firmy CADMECH – p. Krzysztof Raczyński zademonstrował gościom inno-brokerów LPNT proces wydruku i obróbki przedmiotów powstałych dzięki drukarce mikro SLA - ProJet 1200. Jest to wszechstronna, a zarazem bardzo precyzyjna maszyna do tworzenia wydruków stereolitograficznych, który polega na warstwowym utwardzaniu ciekłych żywic za pomocą światła laserowego o małej mocy. W czasie pokazu wydrukowanie efektownego modelu prehistorycznego skorupiaka – amonita zajęło niecałe 20 minut. Do druku wykorzystywany był płynny materiał budulcowy – żywica utwardzana laserem. Efekt końcowy powstały po procesie fotoutwardzenia, wzbudził duże zainteresowanie wśród zaproszonych na pokaz gości. Zachęceni przez przedstawicieli firmy CADMECH, przedstawiciele Politechniki Lubelskiej spróbowali wydrukować własny projekt – element prototypu zastawki serca, dzięki czemu, mogli poznać w praktyce sposoby optymalizacji wydruku stereolitograficznego.

Wydrukowane modele fotopolimerowe są niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu drukarka mikro SLA może wytwarzać części dla każdej dziedziny, która wymaga dokładności, gdy kształt, dopasowanie i montaż części są określane jako krytyczne. Technologia stereografii jest skuteczna w tworzeniu precyzyjnych wzorów odlewniczych, uzyskiwanych w procesie formowania wtryskowego, odlewania i odlewania próżniowego. Tolerancje wydrukowanych elementów są mniejsze niż 0,05 mm. Charakteryzują się gładkim wykończeniem powierzchni, oferując przy tym szeroką gamę kolorystyczną. Dodatkowym atutem jest relatywnie niski koszt eksploatacyjny urządzenia i jego „kompaktowy” rozmiar. Wśród zalet drukarki ProJet 1200 wymienić należy szybki czas wydruku.

Drukarka ProJet 1200 jest dedykowana do produkcji bardzo małych i precyzyjnych modeli. Choć model urządzenia zaliczany jest do drukarek biurowych, to umożliwia szybki i ekonomiczny druk precyzyjnych części na potrzeby zarówno odlewnictwa oraz prototypowania. Uzyskane wydruki spełniają role funkcjonalnych modeli architektonicznych i medycznych, niezbędnych w naukowej dydaktyce. Producent zapewnia, że mikro drukarki SLA, o kompaktowych rozmiarach, tworzą modele, których detale są niezwykle starannie odwzorowane tak, jak w przypadku profesjonalnych drukarek SLA.

Spotkanie "Wydruki przestrzenne - 3D Systems", dzięki zaangażowaniu inno-brokerów miało charakter profesjonalnej wymiany doświadczeń. Była to pierwsza na Lubelszczyźnie okazja do poznania nowych technologii i związanych z nią nowych możliwości produkcji, zarówno dla potrzeb przemysłu, jak i nauki. Dzięki wyczerpującemu przedstawieniu wad i zalet poszczególnych technologii druku, także na gotowych przykładach modeli, uczestnicy spotkania zyskali wiedzę praktyczną na temat wykorzystania druku przestrzennego w innowacyjnych rozwiązaniach dla biznesu.

Opracowała: Urszula Jackowska
 


Powrót
Szybki kontakt

LPNT S.A.

Lubelski Park Naukowo-Technologiczny S.A.
ul. Dobrzańskiego 3, 20-262 Lublin
tel. (+48) 81 534 61 00
faks: (+48) 81 531 85 48
e-mail: biuro@lpnt.pl

lpnt

Banery2
Banery
Inno Broker
Copyright © Inno Broker - 2013.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij