Inno Broker

Wizyta studentów architektury z Ukrainy

Dnia 18 marca 2015 roku nasz Park odwiedziła 18-sto osobowa grupa studentów architektury z Ivano-Frankowska. Zaproszeni przez inno-brokerów goście mieli możliwość zaznajomienia się z ofertą Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, jego infrastrukturą i co najważniejsze – architekturą. Inno-brokerzy podkreślili, że jest to dzieło lubelskiego architekta – Bolesława Stelmacha. Połączenie betonu, metali, szkła i drewna tworzy unikalny klimat, sprzyjający twórczej pracy i prowadzeniu badań naukowych. W 2013 roku budynek zdobył nagrodę w XVII edycji konkursu "Polski Cement w Architekturze". Park znalazł się także wśród polskich budynków nominowanych do konkursu Mies van der Rohe 2015. Inno-brokerzy przedstawili wszystkie 5 segmentów budynku przy ul. Dobrzańskiego. Ukraińscy studenci robili wiele zdjęć i na bieżąco dyskutowali o zastosowanych rozwiązaniach architektonicznych i ich funkcjonalności. Podczas zwiedzania Inkubatora technologicznego rozegrano krótki mecz w piłkarzyki zakończony zwycięstwem strony polskiej 2:1.
Drugim etapem wizyty było zdobycie podstaw związanych z wydrukiem 3D oraz jego zastosowaniem w projektowaniu budynków i przestrzeni. Dr inż. Arkadiusz Małek pokrótce omówił podstawowe typu drukarek 3D, dzieląc je ze względu na rodzaj użytego filamentu. Przeglądając przykładowe wydruki, wykonane różnymi technologiami, studenci doszli do wniosku, że najbardziej praktyczna jest technologia termoplastyczna wykorzystująca materiał zwany PLA i ABS. Podczas prezentacji studenci otrzymali w prezencie funkcjonalne breloki z inicjałami i logo LPNT. Po wprowadzeniu teoretycznym przyszedł czas na praktykę. Goście odwiedzili pobliską firmę Giedi, w której mogli zobaczyć w akcji dwie drukarki 3D. Studenci zadawali wiele pytań, na które inżynierowie bardzo chętnie odpowiadali. Najczęściej pojawiały się pytania o szybkość i koszt wydruku poszczególnych przedmiotów. Okazało się, że technologia 3D bardzo potaniała ostatnimi czasy i już na 5 000 zł można kupić funkcjonalną drukarkę. Jest to koszt możliwy do poniesienia, zarówno przez polskie jak i ukraińskie, biuro architektoniczne.
Przy okazji wizyty w firmie w celu obejrzenia drukarek 3D studenci zapoznali się z podstawową działalnością firmy – samochodowymi instalacjami gazowymi. Mogli dotknąć i zapytać jak działa każdy z komponentów. Z rozmów wynikło, że w ostatnim czasie również na Ukrainie bardzo wzrosło zainteresowanie zasilaniem pojazdów paliwami alternatywnymi, takimi jak LPG i CNG. Studenci zabrali zarówno wizytówki jak i ulotki reklamowe systemów gazowych dla swoich znajomych działających w branży motoryzacyjnej.
Spotkanie zakończyło się miłymi rozmowami na temat wrażeń z pobytu w Lublinie, zwłaszcza tych osób, które odwiedziły nasze miasto po raz pierwszy.
 


Powrót
Szybki kontakt

LPNT S.A.

Lubelski Park Naukowo-Technologiczny S.A.
ul. Dobrzańskiego 3, 20-262 Lublin
tel. (+48) 81 534 61 00
faks: (+48) 81 531 85 48
e-mail: biuro@lpnt.pl

lpnt

Banery2
Banery
Inno Broker
Copyright © Inno Broker - 2013.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij