Inno Broker

Nowe technologie RENAULT TWIZY

Inno-brokerzy przedstawiają nowe technologie - Reanault Twizy.

Samochód Reanault Twizy to pojazd ekologiczny – napędzany silnikiem elektrycznym, nieemitujący żadnych zanieczyszczeń dla środowiska. Oprócz proekologicznych rozwiązań, Twizy zaskakuje nowoczesną konstrukcją. Minimalistyczna forma pojazdu intryguje i skłania do zastanowienia, czy zaliczany do klasy osobowych kwadricykli jest na pewno samochodem. Swoim wyglądem przypomina bardziej innowacyjny skuter lub zadaszony quad, niż dotychczasowe modele miniaturowych aut elektrycznych i hybrydowych.

Prototyp modelu pojazdu Twizy ZE Concept został zaprezentowany w 2009 roku, na targach motoryzacyjnych Motor Show w Frankfurcie nad Menem jako najnowsze osiągnięcie fabryki Renault w hiszpańskim Valladolid. Prototyp Twizy był odpowiedzią na potrzebę lekkiego, kompaktowego auta o prostego w użytkowaniu, odpowiadającego klimatycznym warunkom śródziemnomorskim. Dodatkowym podkreśleniem zalet auta została nazwa modelu – „Twizy” stworzona przez połączenie dwóch angielskich słów – „twin” (podwójny, przeznaczony dla dwóch osób) i „easy” (łatwy w obsłudze).

Współczesna wersja Reanault Twizy produkowana jest od 2012 roku, rok później była dostępna również w Polsce. Optymalne przystosowanie auta do warunków miejskich, sprawia, że cieszy się on szczególną popularnością wśród mieszkańców nowoczesnych metropoli. Parametry techniczne Twizy Life 80 potwierdzają, że pojazd z powodzeniem łączy w sobie prostotę obsługi i swobodę przemieszczania się z inteligentnym wykorzystaniem nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązań technicznych. Twizy Life 80, napędzane silnikiem elektrycznym, potrzebuje zaledwie 4 godzin do naładowania swojej baterii litowo-jonowej zastępującej tradycyjny akumulator. Pozwala to na przebycie dystansu minimum 50 km, a przy stosowaniu zasad ekologicznej jazdy antycypacyjnej – utrzymywanie stałej prędkości przez płynną jazdę bez ostrego hamowania czy też gwałtownego przyspieszania, zwiększa zasięg przemieszczenia się przy jednym doładowaniu do 100 km. Umożliwia to zastosowanie mechanizmu hamowania odzyskowego, połączonego z napędem samochodu na tylnie koła. Twizy Life 80 jest autem zwrotnym, dynamicznie przyśpieszającym, co jest niezbędne do sprawnego wykonywania manewrów w ruchu miejskim. Dodatkowo ułatwieniem jest fakt, że Twizy nie posiada skrzyni biegów. Zastąpiono ją przyciskami do jazdy do przodu i do tyłu umieszczonych po lewej stronie kierownicy. Przedstawiane przez producenta Renault dane zapewniają, że auto od 0 do 45 km/h rozpędza się w 6,1 s, a na pokonanie 50 m ruszając z zatrzymania potrzebuje 6,6 s. Twizy Life 80 rozwija maksymalną szybkość 85 km/h, co jest w pełni wystarczające także w warunkach podmiejskich. 

Twizy jest autem niezwykle tanim w eksploatacji. Jedno ładowanie akumulatora to koszt zużycia energii elektrycznej za około 4 zł. Przejechanie ponad 100 km kosztuje, więc niecałe 8 zł, natomiast ceny benzyny rzadko są niższe niż 5 zł za litr. Twizy jako innowacyjny model Renault nie jest niestety tanim autem w swojej klasie. Jego średnia cena wynosi ok. 35 000 zł. Jednak biorąc pod uwagę jego przykuwające uwagę wzornictwo, nowoczesną konstrukcję oraz funkcjonalność w warunkach miejskich warto rozważyć samochód jako droższą alternatywę dla skutera lub motocykla. Korzystniejsze wydaje się porównanie Twizy z miniaturowymi, popularnymi samochodami Smart, których nowsze modele kosztują od około 45 000 zł.

Największą zaletą auta są jego kompaktowe rozmiary auta zapewniające jego łatwe parkowanie. Twizy ma zaledwie 2,34 m, a jego szerokość nie przekracza nawet 1,40 m. Co więcej, innowacyjne otwieranie drzwi do góry, dodatkowo minimalizując przestrzeń potrzebną do zaparkowania auta. Możliwość wyposażenia auta w układ wspomagania parkowania tyłem, maksymalnie ułatwia wykorzystanie każdej najmniejszej wolnej przestrzeni do zaparkowania. Twizy stanowi interesującą alternatywę dla jednośladów w sezonie letnim. Jego przewagą jest lekka, zamknięta konstrukcja, która chroni przed wiosennymi i jesiennymi opadami. 

Przestrzeń wewnętrzna auta, pomimo znacznych ograniczeń zapewnia przestronność kierowcy, pasażer znajduje się z tyłu, w jednej osi za kierowcą, co przypomina nieco jazdę na jednośladzie. Dodatkowym wyposażeniem mogą być fartuchy ochronne dla kierowcy i pasażera, zapewniające optymalny komfort termiczny lub podkładka do przewozu dziecka. Za siedzeniem pasażera znajduje się niewielki, 31 litrowy bagażnik. Przenośny schowek w postaci torby o objętości 50 litrów, zaprojektowana specjalnie do Twizy może być mocowana na tylnym fotelu pasażera, dzięki czemu można znacznie powiększyć przestrzeń bagażową samochodu. W desce rozdzielczej znajdują się dwa schowki, w tym jeden pojemniejszy i zamykany na klucz. Wyposażenie i siedzenia, choć są skromne, to zapewniają przede wszystkim funkcjonalność lekkiej konstrukcji. Wyświetlacz panelu informuje o szybkości i o bieżącym zapasie energii w baterii pojazdu. Ważący ponad 400 kg Twizy jest pojazdem bezpiecznym, porównywalnym pod tym względem z innymi miniaturowymi samochodami. pewnością bardziej bezpiecznym niż motocykl, czy skuter. Oprócz klasycznych pasów, kierowca Twizy jest zabezpieczony dodatkowym pasem, zakładanym na prawe ramię. Wersja standardowa zaopatrzony jest w poduszkę powietrzną kierowcy, zapewnia również wspomniane czteropunktowe pasy bezpieczeństwa z przodu oraz trzypunktowe z tyłu oraz hamulce tarczowe przy wszystkich kołach pojazdu.

Niewątpliwą zaletą samochodu Twizy jest jego innowacyjna estetyka, w której nie ma ograniczeń między przestrzenią wewnętrzną pojazdu, a jego funkcjonalnością. Twizy jako ultramobilny i cichy samochód początkuje nową epokę pojazdów elektrycznych, przyjaznych środowisku naturalnemu, które odmienią styl poruszania się w dużych, zatłoczonych miastach. Nowatorska stylistyka karoserii Twizy, jego futurystyczna konstrukcja z dachem podnoszą dodatkowo walory nowoczesnego urbanistycznego krajobrazu również i polskich miast, popularyzując idee powstawania sieci miejsc doładowań elektrycznych samochodów zasilanych z odnawialnych źródeł energii.
 

Opracowała: Urszula Jackowska


Powrót
Szybki kontakt

LPNT S.A.

Lubelski Park Naukowo-Technologiczny S.A.
ul. Dobrzańskiego 3, 20-262 Lublin
tel. (+48) 81 534 61 00
faks: (+48) 81 531 85 48
e-mail: biuro@lpnt.pl

lpnt

Banery2
Banery
Inno Broker
Copyright © Inno Broker - 2013.
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij